Wielu Fachowców prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze lub małe firmy remontowo-budowlane. Jeszcze inni zastanawiają się nad pójściem „na swoje”, ale przytłaczają ich kwestie związane z założeniem, a następnie zarządzaniem własnym biznesem. Niezależnie od wybranej przez Ciebie drogi, chcemy służyć fachową radą. Z tego powodu w Atlasie Fachowca bierzemy na warsztat różne zagadnienia – nie tylko wykonawcze, ale także prawne, podatkowe czy księgowe. W tym artykule podpowiemy Ci m.in. w jaki sposób generować koszty firmowe, by płacić niższe podatki, co konkretnie w nie wrzucać (a możliwości jest naprawdę wiele) oraz jak właściwie je dokumentować. Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie w księgowości, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Być może jeszcze nie wszystkie Twoje wydatki odpowiednio klasyfikujesz.
Czym jest koszt firmowy?
Przy klasyfikacji wydatków jako kosztów, należy kierować się przede wszystkim rozwagą, ponieważ podlegają one interpretacji. W momencie kontroli podatkowej przeprowadzanej np. przez Urząd Skarbowy to do przedsiębiorcy należy udowodnienie, że poddane pod wątpliwość wydatki spełniają kryteria kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo konieczne jest uwzględnienie przepisów, które czasami wykluczają pewne wydatki z zakresu kosztów firmowych. Wszystkie wyłączenia można znaleźć w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art. 23 lub odpowiednio w art. 16 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
- mówi Grzegorz Hatala, adwokat i doradca podatkowy w firmie doradczej Hatala & Storto Podatki.
Wydawać, by oszczędzać?
Odpowiedź jest prosta. Mimo że koszty firmowe oznaczają jednocześnie wydatki, to dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na ogólnych lub liniowych zasadach podatkowych, przekładają się na niższy podatek dochodowy. To szczególnie ważne dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie osiągają bardzo dużych zysków. Obniżenie kwoty, od której liczy się podatek, bezpośrednio skutkuje mniejszym obciążeniem podatkowym do zapłacenia, a to z kolei oznacza większy zysk.
– dodaje Grzegorz Hatala.
Przezorny zawsze ubezpieczony
- rachunki,
- faktury,
- umowy,
- bilety,
- dowody zapłaty bądź poniesienia opłaty.
- określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
- określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
- opis operacji oraz jej wartość,
- datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
- podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów.
Uniwersalne koszty firmowe
O firmie udzielającej wypowiedzi w artykule:
Spółka doradztwa podatkowego Hatala & Storto Podatki, założona w 2013 roku w Krakowie, obsługuje obecnie ponad 400 klientów z całej Polski i ze świata a ich liczba stale rośnie. Kluczowe usługi to prowadzenie usług księgowych oraz kadrowo-płacowych, a także doradztwo podatkowe i prawne na rzecz przedsiębiorców.
Agencja 38 Content Communication