Jak często stoisz przed zadaniem wyrównania podłoża? Podpowiadamy, jak dobrze wykonać podkład pływający na instalacji z ogrzewaniem podłogowym.
1. WYZNACZANIE POZIOMU
W pomieszczeniu o powierzchni ok. 12 m² na warstwie styropianu o grubości 10 cm ułożono jednosekcyjny wodny system ogrzewania podłogowego.
Pomieszczenie przed wykonaniem wylewki samopoziomującej, z rozprowadzoną instalacją ogrzewania podłogowego.
Przy pomocy poziomicy laserowej i „metrówki” sprawdź stopień równości podłoża, znajdując najniższy i najwyższy punkt podkładu.
Sprawdzanie skali nierówności podłoża.
Na całej powierzchni ustaw repery, przy pomocy których wyznaczysz poziom, do którego będziesz wylewać MMS 60. W najwyżej położonym punkcie podkładu ustaw reper, dbając o to, aby dolna krawędź talerzyka ustawiona była na wysokości 3,5 cm nad górną krawędzią rurki. Rozstaw pomiędzy reperami nie powinien przekraczać 2 m.
2. PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY
Dla wszystkich podkładów samopoziomujących bardzo istotna jest konsystencja przygotowanej mieszanki. Dlatego ściśle przestrzegaj odpowiedniej ilości wody, która określona jest przez producenta na opakowaniu. Jak sprawdzić, czy konsystencja jest prawidłowa? Wylej przygotowaną zaprawę z naczynia o pojemności 1 l (można je wykonać z rury PCV o średnicy 10 cm) na rozłożoną folię budowlaną. W przypadku MMS 60 zaprawa po ok. 1 minucie powinna utworzyć „placek” o średnicy 45-50 cm.
3. WYLEWANIE PODKŁADU
Czas na aplikację. Przygotowaną masę rozlej równomiernie do ustalonego wcześniej poziomu. Zacznij od najdalej położonego miejsca w stosunku do drzwi wejściowych. Masę rozlewaj równoległymi pasami, przesuwając się do wyjścia z pomieszczenia. Unikaj przerw w wylewaniu podkładu, a tempo dostosuj do czasu zużycia. W przypadku MMS 60 jest to stosunkowo dużo, bo ok. 45 minut. W tym czasie należy wylać, a potem wyrównać i odpowietrzyć zaprawę. Układanie podkładu należy zakończyć w momencie, gdy powierzchnia podkładu osiągnie poziom wyznaczony przez repery.
Masę należy rozlewać równoległymi pasami, przesuwając się od najdalej położonego miejsca w kierunku drzwi wejściowych.
4. WYRÓWNANIE I ODPOWIETRZANIE (TEPOWANIE)
W przypadku pomieszczeń większych niż 15 m² podziel powierzchnię na pola, na których bezpośrednio po wylaniu wykonasz wyrównanie i odpowietrzenie podkładu. Pamiętaj, aby nie przekroczyć czasu gotowości do zużycia zaprawy. W naszym przypadku (12 m²) wyrównanie i odpowietrzenie wykonaliśmy po wylaniu całego pomieszczenia. Odpowietrzanie wykonuj za pomocą tepownicy, czyli lekkiej poziomej sztangi aluminiowej. Podkład tepujemy zawsze w dwóch prostopadłych kierunkach, zanurzając tepownicę na całą głębokość podkładu. Tepowanie zapewnia prawidłowe rozprowadzenie, wypoziomowanie i odpowietrzenie podkładu.
Prawidłowo wykonany podkład z ATLAS MMS 60 nie wymaga szlifowania i jest idealnie gładki. Bezpośrednio po aplikacji ma jednolity fioletowy kolor, który w trakcie wysychania stopniowo jaśnieje. Z chwilą, gdy podkład osiągnie jasny niezmieniający się kolor, to znak, że możesz przystąpić do dalszych prac. W tym konkretnym przypadku przy grubości ok. 5,5 cm (taka była średnia grubość wylanego podkładu) kolor ustabilizował się po 21 dniach.
REPER NIWELACYJNY
Gwintowane repery służą do poziomowania posadzek samorozlewnych – anhydrytowych i jastrychów. Zestaw 5 reperów dostępny w programie Fachowiec Atlasa.
Aby aplikacja podkładu przebiegła zgodnie z planem, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta (np. dotyczących konsystencji zaprawy), które znajdują się na opakowaniu i w karcie technicznej produktu.
PAMIĘTAJ!
Aby uniknąć problemów z podkłądem samopoziomującym, pamiętaj o kilku ważnych, uniwersalnych zasadach:
1. Upewnij się, że podłoże jest czyste – szczególnie przy wylewaniu podkładów samopoziomujących zespolonych z podłożem (bezpośrednio na istniejącym podłożu). Usuń resztki klejów (zwłaszcza bitumicznych) i zapraw. Jeżeli tego nie zrobisz, w miejscach pozostawienia klejów bądź zapraw pojawią się rysy. Ma to bardzo istotne znaczenie, przede wszystkim w przypadku aplikacji podkładów w dolnym zakresie grubości warstwy – dla ATLAS MMS 60 (20-25 mm).
2. Napraw pęknięcia i zarysowania podłoża, np. za pomocą żywicy epoksydowej.
3. Unikaj przeciągów w pierwszych dniach od aplikacji – do wietrzenia pomieszczeń możesz przystąpić dopiero po kilku dniach.
4. Przestrzegaj zalecanej przez producenta ilości wody – szczególnie niebezpieczne jest „przelanie” wody.