Stosowanie akrylu jest stosunkowo proste i nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej ani długoletniego doświadczenia. Jednak efektowna i efektywna praca z tym uszczelniaczem musi opierać się na kilku prostych zasadach. Stosowanie tego akrylowego ABC pozwoli każdemu na uzyskanie solidnego i estetycznego efektu końcowego.
- Szczotka/odkurzacz
- Pędzelek
- Nożyk
- Pistolet do wyciskania
- Kostka do profilowania
- Oczyść powierzchnie i upewnij się, że jest czysta i sucha. Usuń stare fragmenty łuszczącej się farby, pył i wszelkie zanieczyszczenia.
- Zagruntuj powierzchnie dla uzyskania lepszej przyczepności. To działanie jest najistotniejsze w takich miejscach jak narożniki wewnętrzne gdzie mamy do czynienia z największą ilością zbierającego się kurzu i zabrudzeń.
- Przygotuj kartusz w oparciu o instrukcję i preferencję (odcięcie końcówki pod kątem 45o. z dopasowaniem wielkości otworu do wielkości wypełnianej szczeliny).
- Nałóż akryl przy użyciu pistoletu do mas uszczelniających. Nałóż go płynnym ruchem, starannie wypełniając szczeliny lub łączenia, pamiętając o lekkim naddatku akrylu.
- Wygładź – stosowane są tu różne techniki zależne od doświadczenia i preferencji: zwilżona szpachelka, patyczek, kulki czy palec. Jednak najefektywniejszą metodą jest stosowanie tzw. kostek - za ich pomocą zbieramy nadmiar nałożonego akrylu jednocześnie go profilując, co pozwoli uzyskać idealną, równą spoinę.
- Wymodeluj – pomocne jest tu, zaraz po aplikacji, delikatne spryskanie powierzchni wokoło nałożonego akrylu co ułatwi jego modelowanie, a podczas ściągania nie będzie on nadmiernie obklejał powierzchni wokół spoiny. Nie wolno przesadzać z ilością wody, gdyż jej nadmiar może spowodować rozpuszczenie świeżego akrylu.
Porady Fachowca
Fot. Wykończeniowo - Tomasz Bakunowicz.
Problem: wydłużony czas schnięcia akrylu nie pozwala na malowanie. Podczas malowania akryl wchodzi w reakcję z farbą i żółknie. Podczas malowania ciągnie się za pędzlem.
Szybkość zasychania, a co za tym idzie możliwości przystąpienia do kolejnych etapów prac, to częsty problem z jakim możemy się spotkać podczas prac remontowo-budowlanych. Producenci w swojej ofercie często posiadają co najmniej jeden tzw. akryl o przyspieszonym działaniu, który jest gotowy po ok. 20-30 min do malowania. Jeśli jednak oczekujesz najwyższej jakości produktu i nie masz 30 min, to najlepszą odpowiedzią na tego typu problemy jest AKRYL LEKKI ATLASA, który jest gotowy do aplikacji pierwszej warstwy farby już po 1 min.
- mówi Fachowiec.
Problem: Akryl po pierwszym użyciu zasycha w opakowaniu. Przy zabezpieczaniu końcówki kartusza taśmą pozostają jej fragmenty na aplikacji.
Problem z zasychaniem użytego już raz kartusza z akrylem to często pojawiający się temat. Oczywiście jedyną formą radzenia sobie z taką sytuacją jest odpowiednie i szczelne zabezpieczanie końcówki akrylu w momencie zakończenia danego etapu prac. To wiemy wszyscy, ale warto zwrócić uwagę, w jaki sposób możemy to zrobić. Najprostszym jest stosowanie za każdym razem zatyczki końcówki kartusza, tej dołączonej do samego akrylu lub zatyczki silikonowej wielokrotnego użytku zakupionej dodatkowo. Jednak najważniejsze, aby ten mały element nie został zagubiony, a do tego może nam świetnie posłużyć oczko w końcówce aplikatora.
- mówi Fachowiec.
Fot. ATLAS LEKKI AKRYL.
Pytanie: Jaki sposób profilowania akrylu jest najskuteczniejszy?
Sposobów profilowania, wygładzania akrylu jest tyle, ilu samych jego użytkowników. Każdy z wykonawców ma swoje ulubione i sprawdzone metody. Jednak wg. mnie najskuteczniejszą, a jednocześnie dającą najlepsze efekty jest stosowanie tzw. kostek.
- odpowiada Fachowiec.
Fot. Kostki do profilowania ATLAS.
Kostki są zaprojektowane w odpowiednim kształcie i z różnymi krawędziami, co umożliwia dokładne i równomierne wygładzanie powierzchni akrylu, eliminując ewentualne nierówności czy nadmiary masy. Co więcej, dzięki różnym rozmiarom kostek, można łatwo dostosować narzędzie do różnych obszarów i szczelin, co zwiększa skuteczność i precyzję pracy. Dodatkowo, kostki profilujące są ergonomiczne i łatwe w użyciu, a to ułatwia pracę nawet mniej doświadczonym osobom.
- dodaje Fachowiec.
Porada: Wybierz odpowiedni akryl do swoich potrzeb.
Akryl stanowi niezastąpiony materiał w zakresie prac remontowo-wykończeniowych – to fakt! Znając różnice między poszczególnymi rodzajami akryli i umiejąc odpowiednio je nakładać, możemy skutecznie maskować wszelkie niedoskonałości i uzyskać trwałe, estetyczne efekty. Pamiętajmy jednak, aby zawsze dostosować rodzaj akrylu do konkretnego zadania i zachować podstawowe zasady przy aplikacji, co zagwarantuje nam satysfakcję z wykonanej pracy.
- radzi Fachowiec.
Fot. Wykończeniowo - Tomasz Bakunowicz.
Maciej Janowicz
Specjalista ds. Komunikacji Branżowej ATLAS sp. z o.o.