Czym tak naprawdę jest akryl?
Akryle to substancje otrzymywane w wyniku polimeryzacji estrów kwasu (met)akrylowego i mimo tak skomplikowanie brzmiącego nazewnictwa, są to powszechnie znane i wykorzystywane produkty.
Są one niezastąpione w pracach wykończeniowych, używane do wypełniania szczelin przy wszelkiego rodzaju listwach, sztukaterii i nie tylko. Dzięki swojej elastyczności świetnie nadają się do uzupełniania ubytków i szczelin na wielu rodzajach podłoży. Ich właściwości chemiczne sprawiają, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to doskonale nadają się także do pomalowania.
Jakie akryle możemy spotkać na rynku?
Warto zrozumieć, na czym polega rola tego produktu oraz jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami akryli dostępnymi na rynku.
Fot.: ATLAS ELASTYCZNY AKRYL UNIWERSALNY i ATLAS LEKKI AKRYL
Dostępne są różne rodzaje akryli, dostosowane do konkretnych zastosowań i potrzeb. Istnieją akryle do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, uniwersalne, lekkie czy nawet akryle ognioodporne. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj akrylu do konkretnej sytuacji.
Rynek oferuje kilka rodzajów akryli takich jak:
- masę szpachlową do wygładzania ścian i likwidacji rys,
- akryl malarski stosowany do wyrównywania niewielkich ubytków, nierówności i pęknięć,
- akryl do tynków o gruboziarnistej strukturze,
- akryl wykorzystywany przy suchej zabudowie do łączenia płyt g-k i ościeżnic drzwiowych, okiennic czy listew przypodłogowych,
- akryl zewnętrzny używany do spoinowania ościeżnic, parapetów, gzymsów i innych elementów fasadowych.
Istnieją także odmiany ognioodporne, które wytrzymują nawet przez 15-30 minut w warunkach bezpośredniego działania ognia.
Inną istotną odmianą jest cieszący się dużym uznaniem akryl szybko schnący, pozwalający na malowanie lub inne prace w znacznie skróconym czasie od jego nałożenia.
Praktycznie każdy wykonawca nie wyobraża sobie prac wykończeniowych bez użycia akrylu jako niezbędnego „narzędzia”, dzięki któremu można precyzyjnie wypełniać szczeliny, uszczelniać pęknięcia i łączyć różne materiały, zapewniając estetyczne i trwałe wykończenie powierzchni. Wszechstronność wykorzystania i szybkość działania to aspekty, na które najczęściej zwraca się uwagę podczas pracy z tym uszczelniaczem.
Atlas, bazując na analizie rynku oraz chcąc poszerzyć swoje kompetencje, jako lider w dziedzinie klejów do płytek, gładzi, systemu ociepleń i innych materiałów wykończeniowych, wprowadził kolejne produkty w postaci dwóch rodzajów akryli.
Akryl Uniwersalny, jako najszerzej stosowany zapewnia doskonałą trwałość oraz wysoką elastyczność, spełniając najwyższe normy jakościowe.
Akryl Lekki wyróżniający się możliwością malowania już po 1 minucie od zastosowania. Tak szybkie działanie oraz możliwość szlifowania sprawia, że jest on idealny dla profesjonalistów, którzy cenią sobie czas i precyzję.
Tabela.: Porównanie Akryli ATLAS.
A do czego właściwie ten akryl?
Akryl doskonale sprawdza się przy wypełnianiu szczelin, tworząc trwałe i elastyczne wypełnienie. Ważne, że może być stosowany na bardzo szerokiej gamie podłoży - od betonu, cegły poprzez ceramikę, płyty gipsowo-kartonowe, a kończąc na gipsach i drewnie. Co więcej, akryl możemy z powodzeniem wykorzystać nawet do takich powierzchni jak stal czy PVC. Jedynym warunkiem o jakim należy pamiętać przy ich stosowaniu jest ograniczenie kontaktu z wodą.
Akryl jako materiał bardzo trwały a jednocześnie elastyczny, jest doceniany przez fachowców i stosowany przy wielu pracach wykończeniowych. Praktycznie każdy szanujący się wykonawca zawsze ma przy sobie akryl. Dzięki temu może w sposób szybki i łatwy zaradzić, gdy musi wypełnić ubytki na stykach ścian i sufitów, uszczelnić ramy okienne i drzwiowe, czy wypełnić szczeliny przy schodach, parapetach i listwach przypodłogowych. Wartym podkreślenia jest fakt, że akryl nie zawiera żadnych toksycznych składników, jest neutralny chemicznie, a więc bezpieczny dla środowiska i człowieka.
Maciej Janowicz
Specjalista ds. Komunikacji Branżowej ATLAS sp. z o.o.