Wpływ pracy fizycznej na kręgosłup
Ergonomiczny tryb życia i pracy. Cóż to takiego? Otóż, jest to przystosowanie otaczającego nas środowiska w miejscu pracy, tj. wszelkich narzędzi, maszyn i mebli, tak aby spełnić wymagania anatomicznych właściwości człowieka. W efekcie zmierzamy do wyeliminowania ryzyka uszczerbku na zdrowiu, nie rezygnując z ułatwiania sobie wykonywania pracy. Szczególnie jest to ważne u osób pracujących w firmach budowlanych czy zajmujących się pracami wykończeniowymi wnętrz. Głównym problemem są w tej branży prace wykonywane w trudno dostępnych miejscach, wymagające od pracownika przyjmowania nie zawsze wygodnej pozycji. Kolejnym problemem jest zmaganie się z dźwiganiem ciężarów przekraczających normy fizjologiczne określane jako bezpieczne dla człowieka. I tutaj nasuwa się pytanie: jak wykonać pracę, nie narażając się na kontuzję?
Piotr Napora, mgr fizjoterapii, Rehapoint, www.rehapoint.com.pl
Ile kilogramów możesz dźwigać w pracy?
Jak we właściwy sposób podnosić ciężary?
- Proste plecy przy jednoczesnym zgięciu nóg – podnoszenie ciężaru bez pochylania tułowia jest ważne, ponieważ im mocniej się schylasz, tym bardziej obciążony jest Twój kręgosłup.
- Trzymaj przenoszony przedmiot blisko ciała – obciążenie wzrasta wraz z odległością między ciężarem a Twoim ciałem.
- Rozłóż ciężar symetrycznie pomiędzy obie nogi.
- Podnoś w zakresie wysokości od dłoni do barków – jeśli ciężar znajduje się poniżej wysokości dłoni, wtedy powinieneś zastosować odpowiednie pętle, uprząż lub hak.
- Staraj się utrzymywać ciężar w rękach jak najkrócej.
- Unikaj szybkiego tempa i dużej częstotliwości przenoszenia.
- Przenoś ciężar na opuszczonych rękach – dźwiganie ciężaru przy zgiętych w stawie łokciowym rękach dwukrotnie zwiększa obciążenie zaangażowanych mięśni.
- W trakcie przenoszenia minimalizuj ruchy tułowia – pochylenia, skłony, skrócenia.
- Unikaj dużych przedmiotów, które wykraczają poza zasięg Twoich rąk i ograniczają widzenie.
- Unikaj podnoszenia towarów z przemieszczającym się środkiem ciężkości.
- Maksymalnie możesz przejść 25 metrów podczas dźwigania.