Od wprowadzenia ATLAS Gruntu NKP minęło kilka miesięcy. Wykonawcy przetestowali produkt podczas aplikacji na wielu podłożach - postanowiliśmy sprawdzić jakie są ich opinie.
Grunt ATLAS NKP jest już obecny na rynku wystarczająco długo, by Wykonawcy mogli sprawdzić go w praktyce i wyciągnąć własne wnioski. Zdajemy sobie jednak sprawę, że część z Was sięgnęła po grunt żelowy po raz pierwszy, w związku z czym pojawiły się pierwsze pytania odnośnie tej kategorii gruntów – o ich specyfikę, właściwości, sposób pracy (m.in. o metodę natryskową) oraz niezbędne narzędzia. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić wszystkie te kwestie, odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Jak najlepiej to zrobić? Oczywiście w praktyce – pracując, testując, doświadczając.
Wiedza dobrze ugruntowana
Dla przypomnienia, ATLAS Grunt NKP to innowacyjny, oparty na koloidalnej formule produkt o konsystencji żelu, którego charakterystyczną cechą jest to, że NIE KAPIE i NIE CHLAPIE. Jest gotowy do użycia, głęboko i skutecznie penetruje podłoże, w efekcie wyrównując, ograniczając nasiąkliwość i wzmacniając jego strukturę, dzięki czemu podłoże jest gotowe pod aplikację kolejnych powłok.
Dodatkową cechą tego produktu jest jego wysoka wydajność, biorąc pod uwagę aplikację po jednokrotnym namoczeniu wałka. Jest ona prawie dwa razy większa, w porównaniu ze standardowym gruntem wodnym, co bardzo ułatwia i przyśpiesza pracę Wykonawców, eliminując konieczność częstego uzupełniania produktu na narzędziu.
I wreszcie, co dla większości Fachowców jest nie mniej istotne – w trakcie pracy z ATLAS Gruntem NKP nie dochodzi do zachlapań i zabrudzeń wokół gruntowanych miejsc, co w rezultacie przekłada się zarówno na porządek w pomieszczeniu, jak i czystość odzieży roboczej.
Na jakie podłoża zastosujesz Grunt NKP?
Często pojawia się pytanie o podłoża, do jakich można stosować ATLAS Grunt NKP. Ze względu na swoją żelową konsystencję jest on rekomendowany do gruntowania wszystkich powierzchni: ścian, sufitów i skosów. Zatem posiada szerokie zastosowanie i spisze się na wszystkich chłonnych powierzchniach:
- posadzki, podkłady cementowe i anhydrytowe (również te z ogrzewaniem podłogowym;
- betony monolityczne i żelbetony;
- tynki i gładzie cementowe i cementowo-wapienne;
- tynki i gładzie gipsowe;
- mury z betonu komórkowego, cegły, pustaków ceramicznych, a także bloczków gipsowych i silik;
- płyty g-k;
- powłoki malarskie z farb wewnętrznych akrylowych i lateksowych.
Bez względu na to, jaki rodzaj warstwy wykończeniowej planujesz, gruntowanie ATLAS Gruntem NKP sprawdzi się przed:
- klejeniem płytek na klej cementowy;
- hydroizolacją dyspersyjną;
- wylaniem posadzki, podkładu cementowego lub anhydrytowego na istniejących podkładach podłogowych;
- położeniem tynku cementowego, cementowo-wapiennego bądź gipsowego;
- położeniem gładzi szpachlowej (gipsowej, cementowej, polimerowej), np. ATLAS GTA, GIPSAR GO!, RAPID;
- malowaniem i tapetowaniem.
Jeżeli zależy Ci na bardziej szczegółowych danych, sięgnij po kartę produktu ATLAS Gruntu NKP, dostępną TUTAJ.
FACHOWCU, PAMIĘTAJ!
- ATLAS Gruntu NKP nie rozcieńczaj z wodą – produkt jest gotowy do użycia.
- Używaj niezużytych, dobrze chłonnych wałków – dzięki temu przyśpieszysz swoją pracę, gruntując większą powierzchnię po namoczeniu wałka.
PRACA METODĄ NATRYSKOWĄ
Pojawiło się sporo pytań związanych ze stosowaniem ATLAS Gruntu NKP. Jednym z najczęstszych było pytanie o metodę natryskową. Fachowcy chcą wiedzieć, czy gęsta, żelowa konsystencja Gruntu NKP pozwala na pracę agregatem, a jeśli tak, to jaki agregat wybrać, jaką dyszę zastosować i pod jakim ciśnieniem pracować, żeby odnieść pożądane efekty. Staramy się odpowiadać na te pytania na bieżąco w mediach społecznościowych (m.in. na naszej grupie ATLAS – zŁAPmy się! na Facebooku), ale postanowiliśmy także tu dać Wam pigułkę wiedzy, w której krok po kroku wyjaśnimy jak gruntować z NKP przy użyciu metody natryskowej.
1. AGREGATY
Obok tradycyjnych metod aplikacji – pędzlem lub wałkiem – żelowy ATLAS Grunt NKP z powodzeniem można aplikować także metodą natryskową, jako cienką i równomierną warstwę. Znakomicie sprawdzą się tutaj agregaty hydrodynamiczne z dyszami 619 lub 517. W naszym materiale wykorzystaliśmy agregat Wagner HC 950 z dyszą 517. Rekomendowane przez nas ciśnienie pracy wynosi 80-100 barów.
2. PRZYGOTOWANIE AGREGATU DO PRACY
NALEWANIE GRUNTU - Warto przypomnieć, że pracując z ATLAS Gruntem NKP, nie musisz go rozcieńczać – produkt jest gotowy do użycia. Zatem przelej go do dużego wiadra i zanurz w nim rurę agregatu. Jeśli posiadasz model agregatu ze zbiornikiem, napełnij go ATLAS Gruntem NKP. Podłącz urządzenie do gniazda zasilania i włącz je.
ODPOWIETRZANIE I NAPEŁNIANIE UKŁADU - Zanim przystąpisz do ustawienia właściwego ciśnienia, musisz odpowietrzyć obydwa układy – długi i krótki. Tym samym wyrównasz ciśnienie w całym agregacie. Po wykonaniu tej czynności agregat jest wypełniony gruntem.
USTAWIENIE CIŚNIENIA - Odkręć zawór, by ustawić odpowiednie ciśnienie. Idealną wartością będzie 80-100 barów. Pamiętaj: za wysokie ciśnienie spowoduje zbyt mocny punktowy wystrzał materiału z pistoletu i w efekcie – stratę materiału.
WYBÓR DYSZY - W zależności od wybranego modelu agregatu, wybierz dyszę 619 lub 517. W przypadku modelu Wagner HC 950 wybraliśmy dyszę 517. Jeśli wykonałeś poprawnie wszystkie wymienione wyżej czynności...
3. APLIKACJA
TESTOWANIE NATRYSKU - Przed przystąpieniem do aplikacji gruntu żelowego ATLAS Gruntu NKP należy przetestować natrysk, aby upewnić się, czy jest on odpowiedni i równomierny. Do testowania polecamy wykorzystać próbnik – może to być fragment standardowej płyty gipsowo-kartonowej.
GRUNTOWANIE - Określ zakres prac w pomieszczeniu. Tam, gdzie gruntujesz ściany oraz sufit, zacznij od sufitu.
Podczas gruntowania trzymaj pistolet prostopadle, w odległości ok. 50-60 cm od ściany. Odległość ma znaczenie – zbyt bliskie lub dalekie trzymanie pistoletu będzie powodowało straty materiału.
Aplikację należy wykonywać zdecydowanymi i płynnymi, ale spokojnymi ruchami, aby nie przegruntować miejscowo powierzchni – istnieje ryzyko powstania tzw. buły, czyli nadmiaru materiału w jednym miejscu. Wprawdzie ATLAS Grunt NKP świetnie się wchłania (nawet w nadmiarze) i możesz być spokojny o przegruntowanie ale po co tracić materiał?
WYKONAWCY, KTÓRZY STOSUJĄ ATLAS GRUNT NKP METODĄ NATRYSKOWĄ, SĄ ZGODNI:
- Produkt rozprowadza się bardzo dobrze, równomiernie, zarówno na ścianie, jak i suficie.
- Nie pozostawia wybłyszczeń i niewchłoniętych zacieków.
- W miejscach, gdzie zostaje położona grubsza warstwa gruntu, także zostaje wchłonięty przez podłoże.
- Gruntowanie agregatem przebiega szybko i sprawnie.
- Podczas nanoszenia gruntu występuje dużo mniejsze rozpylenie materiału w pomieszczeniu, w porównaniu z gruntem wodnym.
- Grunt nie osiada w tak dużym stopniu na innych powierzchniach, niż miejsca gruntowane.
- Osoby pracujące z ATLAS Gruntem NKP nie są narażone na wdychanie materiału w tak dużym stopniu, jak podczas zastosowania innych gruntów aplikowanych tą metodą.
WYKONAWCY, KTÓRZY STOSUJĄ ATLAS GRUNT NKP METODĄ TRADYCYJNĄ, SĄ ZGODNI:
- ATLAS Grunt NKP nie pieni się podczas gruntowania powierzchni.
- Nie pozostawia kłopotliwych strużyn i napowietrzonych bąbli na ścianie czy suficie.
- Jest gęsty, porównywalny z konsystencją śmietany.
- Po zagruntowaniu NKP miejsca aplikacji są dobrze widoczne dla Wykonawcy, dlatego nie ma mowy o ominięciu powierzchni i nieświadomym jej niezagruntowaniu.
- Wałek podczas aplikacji nie ślizga się.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
1. Ile masz czasu na zużycie gruntu po jego otwarciu?
Okres przydatności do użycia produktu to 18 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. Dotyczy to również otwartego produktu lub produktu przelanego w inne, czyste naczynie. Niestety, jeśli z brudnej kuwety przelejemy grunt ponownie do opakowania z czystym gruntem, istnieje duże ryzyko, że produkt został zainfekowany. Grozi to oczywiście szybkim popsuciem się całej zawartości w opakowaniu.
2. Czy Grunt NKP trzeba rozcieńczać z wodą przed malowaniem?
Grunt NKP jest gotowy do użycia. Stosujemy go bez rozcieńczania, niwelując ryzyko błędu przy przeliczaniu odpowiednich proporcji. Jest on już gotowym rozwiązaniem, który w inteligentny sposób dopasowuje się do chłonności gruntowanego podłoża. NKP daje Wykonawcy bezpieczeństwo pracy ze zminimalizowanym ryzykiem niedogruntowania lub przegruntowania podłoża.
3. Czy można stosować drugą warstwę gruntu mokre na suche?
Opinia ,,im więcej gruntu, tym lepiej” jest błędna. Nie ma konieczności aplikowania drugiej warstwy ATLAS Gruntu NKP. Testy w trakcie prac nad naszym nowym gruntem wykazały, że produkt ATLAS jest dużo lepszy w porównaniu ze standardowymi gruntami wodnymi pod względem siły wiązania cząsteczek.
PORÓWNANIE
Aby przeprowadzone przez nas testy były miarodajne i obiektywne, postanowiliśmy wziąć „na warsztat” cztery grunty żelowe o podobnym składzie i zbliżonych parametrach roboczych. Fachowcy kierują się indywidualnymi preferencjami, dlatego każdy z gruntów ma swoich zwolenników. My postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest komfort pracy każdym z tych produktów. Wzięliśmy pod uwagę trzy kluczowe parametry, ważne z punktu widzenia Wykonawcy.
1. KONSYSTENCJA
Parametr ten ma bardzo istotny wpływ na komfort aplikacji – główną przewagą gruntów żelowych nad wodnymi powinno być to, że grunty żelowe nie kapią.
2. PIENIENIE
Cecha ta świadczy o zbyt wodnistej strukturze. Podczas aplikacji na gruntowanej powierzchni spieniony niestety wcześniej produkt pozostawia na ścianie pęcherze, które z czasem nie wchłaniają się.
3. KOLOR GRUNTU
Kolor gruntu ułatwia ocenę wizualną poziomu jego wchłaniania na powierzchni, a co za tym idzie – kontrolę etapu wysychania i planowanie dalszych etapów prac.
Agregatem, wałkiem lub pędzlem – Fachowcy stosujący ATLAS Grunt NKP zdążyli już przywyknąć do jego żelowej konsystencji i chwalą sobie nasz produkt w porównaniu ze standardowymi gruntami wodnymi czy innymi gruntami żelowymi.
TU ZNAJDZIESZ NKP
Otrzymujemy wiele zapytań dotyczących miejsc, gdzie można kupić ATLAS Grunt NKP. Nasz produkt jest już dostępny w sieciach MGI, Leroy Merlin, OBI, Castorama, Bricoman, Bricomarche, Merkury Market oraz w większości hurtowni, w składach budowlanych oraz punktach partnerskich ATLAS.
Sprawdź najbliższy Punkt Partnerski ATLAS na www.atlas.com.pl/atlas-pl/gdzie-kupic/